Zawód psychologa polega na niesieniu pomocy innym osobom, borykającym się z dużym problemami, które są trudne do rozwiązania w pojedynkę. Jak rozpoznać dobrego psychologa? O tym wszystkim piszemy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Kwalifikacje dobrego psychologa
Psycholog to jeden z tych zawodów, gdzie trzeba mieć ukończone kierunkowe studia magisterskie z psychologii. Psycholog godny polecenia jednak nie poprzestaje jedynie na ukończeniu studiów, ponieważ każdy pacjent reprezentuje inny przypadek. To wymusza konieczność ciągłego kształcenia się takiego specjalisty. Dlatego bardzo często psycholog (poznań i okolice) decyduje się na studia podyplomowe lub szkolenia i konferencje, pozwalające pogłębić wiedzę.
Jeśli chcesz poznać dobrego psychologa, warto skorzystać z internetu. Mieszkając w Poznaniu, wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową hasła typu „poznań psycholog”. W dobie internetu każdy specjalista jest oceniany za pomocą gwiazdek na Google i otwartych opinii pacjentów. Sprawdzenie satysfakcji z jakości usług poprzednich klientów danego psychologa pozwoli ocenić, czy dany specjalista stosuje najlepsze praktyki i dąży do rozwiązania problemów, z którymi przychodzi pacjent.
Zrozumienie problemów pacjenta
Dobry psycholog (Poznań) wyróżnia się przede wszystkim empatią. Specjalista pełen zrozumienia potrafi sprawić, że pacjent z wcześniej nierozwiązywalnymi problemami umie znaleźć wyjście z danej sytuacji. Psycholog potrafi zrozumieć każdy problem, z jakim boryka się pacjent i nie ocenia. Bez empatii nie ma możliwości, aby relacja między psychologiem a pacjentem była oparta na wzajemnym zaufaniu. Pacjent musi mieć zapewnione odpowiednie warunki, gdzie nie ma ryzyka osądzania i oceniania, aby móc opowiedzieć o swoich problemach. Takie warunki pozwalają ustabilizować psychologiczną sferę pacjenta. Psycholog powinien słuchać i nie kierować się uprzedzeniami, aby mieć pełen obraz sytuacji. Pacjent, który nie czuje oceny, z pewnością zaufa psychologowi.