Szukając odpowiedzi na pytanie, co to introwertyk, warto najpierw bliżej poznać trzy podstawowe typy osobowości. Wyróżniamy introwertyka, ekstrawertyka i ambiwertyka, który łączy cechy osobowości dwóch poprzednich typów. Ekstrawertycy potrzebują kontaktu z ludźmi, by to z nich czerpać energię i chęci do życia – z tego powodu mają zazwyczaj bujne życie towarzyskie i wielu znajomych. Ludzie o osobowości ekstrawertycznej są bardzo otwarci i lubią mówić o sobie. Żywiołowi i energiczni ekstrawertycy cechują się też wysoką charyzmą i pewnością siebie. Mają oni jednak skłonność do brania na siebie zbyt dużo i przez natłok obowiązków szybko stają się przemęczeni. W takim razie kto to jest introwertyk? Jest on całkowitym przeciwieństwem ekstrawertyka. Zamiast szukać energii na zewnątrz u innych ludzi, znajduje ją u siebie – często zaglądając do swojego wnętrza i pozostając na długo sam ze swoimi myślami. Jeśli nie zapytasz go wprost o to, co myśli na dany temat, zazwyczaj nie podzieli się swoją opinią sam z siebie. Woli stać na uboczu, unika bycia w centrum uwagi i wyjątkowo ceni swoją prywatność.
Introwertyk, ekstrawertyk i …
Wiemy już, kim jest ekstrawertyk i introwertyk. Kto to ambiwertyk? Ten typ osobowości stanowi kombinację wymienionych wyżej. Osoby o osobowości ambiwertycznej zazwyczaj nie potrafią określić, czy są introwertykami, czy ekstrawertykami. Potrafią jednocześnie być otwarci i skryci, dobrym mówcą i wyśmienitym słuchaczem, są empatyczni i niezależni. Jednego dnia są duszą towarzystwa, a drugiego zamykają się w domu i nie chcą się z nikim spotykać. Zazwyczaj jednak kontakty międzyludzkie przychodzą osobowości ambiwertycznej bez problemów.
Introwertyk – co to znaczy mieć osobowość introwertyczną?
Wiele osób kojarzy introwertyzm z brakiem empatii i wycofaniem społecznym, jednak czy jest tak naprawdę? Nie da się zaprzeczyć, że większość introwertyków jest niepewna, refleksyjna i ostrożna w swoich działaniach, jednak potrafią oni stworzyć głęboką i trwałą relację z drugim człowiekiem. Introwertycy są bardzo dobrymi słuchaczami – dokładnie zapamiętują i analizują to, co im powiesz, dlatego warto mieć w nich przyjaciela. Ich bogaty świat wewnętrzny sprawia, że są samodzielni i polegają głównie na sobie. Nie dlatego, że są zarozumiali, tylko dlatego, że mają własne zasoby, z których mogą korzystać. Zachowują przy tym dystans do siebie. Osobowość introwertyczna często niesie ze sobą odporność na stres. Pracując w ciszy i spokoju, potrafią być doskonałymi analitykami, dzięki czemu skrupulatnie realizują powierzone im zadania. Introwertycy mają umiejętność oceny sytuacji z szerszej perspektywy, co pozwala im rozwiązywać problemy, które innym sprawiłyby ogromne trudności.
Introwertyczny przyjaciel – dlaczego warto go mieć?
Ludzie z osobowością introwertyczną zazwyczaj nie odnajdują się w grupie i nie mają wielu znajomych. Przyjaźnią się z jedną lub dwoma osobami tworząc przy tym głęboką więź. Czując się komfortowo przy najbliższej osobie – otwierają się. Jeśli masz przyjaciela introwertyka, masz jednocześnie duże szczęście. Będąc w trudnej sytuacji życiowej, z pewnością będziesz mógł na niego liczyć. Introwertyk najpierw dokładnie analizuje daną sytuację, a dopiero później działa – będzie więc świetnym doradcą. Jest też odporny na presję społeczną, co jest jego kolejnym wyjątkowym atutem. Gdy pojawia się problem – natychmiast szuka najlepszego rozwiązania, polegając na swoich zasobach. Przyjaźniąc się z introwertykiem, z pewnością pokochasz jego dystans do siebie i innych, a także jego nadzwyczaj rozwiniętą wyobraźnię. Introwertycy często poszukują wiedzy, wnikliwie analizują zarówno siebie, jak i świat wokół nich. Ich dużą część stanowią artyści, twórcy, pisarze, kompozytorzy.
W szufladzie introwertyzmu
Wiemy już, co to znaczy introwertyk, jednak szukając więcej informacji na temat typów osobowości, nie zapominajmy, że w życiu codziennym nic nie jest zero-jedynkowe. Nie inaczej jest w przypadku osobowości. Nie warto szufladkować kogoś jako introwertyka czy ekstrawertyka, ponieważ dana osoba zazwyczaj ma również cechy innych typów osobowości. Ilu ludzi – tyle różnych kombinacji osobowości i charakterów.