Osteopatia to gałąź medycyny, która posiada odrębną filozofię i historię. Co więcej, posiada także własne metody diagnozowania oraz leczenia. Mówiąc o diagnostyce, należy mieć na uwadze, że skupia się ona na analizie ruchomości tkanek miękkich i stawów. Dzięki wykorzystaniu technik manualnych pozwala na samoleczenie się organizmu. Takie system leczenia powstał ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych.
Osteopata Ursus — regulacje prawne
Osoby, które zastanawiają się nad tym czy osteopata z Ursusa lub innej części Polski posiada określone uprawnienia, powinni wiedzieć, że dzięki Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku, które mówi o klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, a także zakresu jej stosowania, zawód osteopaty został zaliczony do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności pod nr 323010. To na tej podstawie uczelnie dokonują określonego nauczania zawodowego w zakresie tej gałęzi medycyny.
Osteopata z Ursusa — kto to taki?
Osteopata z Ursusa lub innej części kraju to człowiek, który leczy ludzi w zakresie osteopatii. Zanim jednak zacznie przyjmować swoich pacjentów, musi w pierwszej kolejności uzyskać tytuł lekarza medycyny lub fizjoterapeuty, który może pozyskać na pięcioletnich studiach magisterskich. Po nich należy ukończyć studia osteopatyczne, które także trwają pięć lat. Dopiero po zakończeniu nauki i co więcej — zdaniu egzaminu klinicznego, lekarz ma prawo do wykonywania zawodu osteopaty.
Zaawansowana edukacja jest potrzebna, ponieważ osteopata musi mieć znacznie szersze spojrzenie na pojawiające się anomalia układu ruchowego, a także funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego też podstawową wiedzą, jaką powinien posiadać lekarz osteopata z Ursusa, jest anatomia i fizjologia człowieka, w tym budową i funkcja wszystkich narządów oraz zasady ich współpracy oraz wzajemne regulacje między nimi. Osteopata jest specjalistą pierwszego kontaktu, dlatego też nie może przeoczyć objawów, z jakimi przychodzi do niego pacjent, a które mogą wymagać szybkiej interwencji.
Osteopatą w naszym kraju może zatem zostać magister fizjoterapii albo lekarz medycyny. W obu tych przypadkach dodatkowo trzeba przejść 5-letnie szkolenie osteopatyczne oraz napisać i obronić pracę dyplomową z zakresu osteopatii. Osteopata będzie różnił się od lekarza i fizjoterapeuty szerszym spojrzeniem na patologie, jakie mogą pojawiać się w układzie ruchowym.
W Polsce, aby zostać osteopatą, należy skończyć studia podyplomowe z medycyn osteopatycznej, które przeznaczone są dla lekarzy oraz fizjoterapeutów.