Menu Zamknij

Jakie istnieją metody psychoterapii?

Dorośli zgłaszają się do terapeutów z wielu powodów – nie radzą sobie z emocjami, mają wybuchy agresji, chcą coś zmienić w swoim życiu lub przepracować trudne emocje. Każdy z problemów wymaga odpowiedniej metody terapii, a psychoterapeuta Łódź po konsultacji psychologicznej i pierwszej sesji dobierze odpowiednią metodę pracy. 

Czasem szukanie terapeuty jest wyzwaniem, ponieważ pierwsze podejście może być nieudane. Warto pamiętać, że znalezienie osoby, z którą będzie dobrze się rozmawiać czasem jest dość trudne. Dobrze jednak się nie zniechęcać i w razie potrzeby podjąć kilka prób. Najczęściej na terapię zgłaszają się osoby, które zmagają się m.in. z fobiami, stanami lękowymi, zaburzeniami odżywiania lub napadami agresji czy atakami paniki. Jakie metody terapii są dostępne?

Terapia poznawczo-behawioralna

Inna nazwa tego nurtu w terapii to CBT. Jej głównym założeniem jest teza, że emocje i zachowania człowieka zależą od schematu, którego się nauczył. W trakcie procesu terapeutycznego psycholog Łódź stara się wpływać na procesy poznawcze pacjenta tak, by doprowadzić go do zmiany zachowania i funkcjonowania.

Terapia psychodynamiczna

Psychoterapia indywidualna Łódź w tym nurcie polega na dążeniu do osłabienia mocy „wewnętrznego cenzora” i zamanifestowania ukrytych potrzeb. Bazą w tej metodzie są założenia i zasady psychoanalizy wypracowane przez Freuda. W trakcie pracy w tym nurcie pacjent może uwolnić się i od cierpienia emocjonalnego, i od lęku.

Terapia systemowa

Psychoterapia Łódź prowadzona metodą systemową polega na przyglądaniu się i analizowaniu różnych systemów, w których pacjent funkcjonuje. Każdy system wpływa na kondycję psychiczną osoby w procesie terapeutycznym, a praca z terapeutą koncentruje się na analizowaniu trudności w relacjach i znalezienia ich przyczyny, by moc doprowadzić pacjenta do wyjścia z nich.

Psychoterapia Łódź: gdzie szukać terapeuty?

Psychoterapia Łódź jest oferowana przez sporą liczbę placówek i prywatnych, i publicznych. Jedną z nich jest Centrum Medyczne MediPsyche. Pracują tutaj specjaliści, którzy wyróżniają się indywidualnym i empatycznym podejściem do każdego pacjenta oraz wieloletnim doświadczeniem. Zgłaszając się do nich, można otrzymać fachową pomoc i wsparcie emocjonalne w wielu trudnych sytuacjach czy w trakcie kryzysu psychicznego.

W MediPsyche pracują także psychiatrzy, dietetyk oraz psycholog dziecięcy. Każdy z członków zespołu ma wiele lat doświadczenia w pracy z pacjentami, dzięki czemu zapewni im fachową pomoc i wsparcie.